Home Automation اتوماسیون خانگی

خانه هوشمند چیست ؟


خانه هوشمند smart home

خانه هوشمند ( Smart Home ) یا اتوماسیون منزل ( Home Automation ) تکنولوژی مدرنی است در صنعت تأسیسات ساختمانی که در راستای هوشمند سازی و مشخصهسازی تأسیسات بهکار رفته در ساختمان فعالیت میکند.

هدف این تکنولوژی نوین استفاده از تکنیکها و روشهای هوشمند برای راحتی، آسایش و امنیت کاربران آن میباشد.

هر چند بسیاری از تکنیکهایی از قبیل هوشمند سازی روشنایی، درب و پنجره و سیستمهای امنیت وجود دارد، ولی در عین حال میتوان ابزارها و وسایل الکتریکی دیگر از قبیل سینمای خانگی، آبیاری اتوماتیک گیاهان، تنظیم زمان غذا خوری حیوانات خانگی و نورپردازی برای مناسبات مختلف را نیز اضافه کرداهداف و مزایای هوشمندسازی ساختمان


️⃣راحتی: مهمترین عامل در بکارگیری سیستم های هوشمند، ایجاد راحتی برای ساکنین ساختمان است. به این معنا که هر یک از ساکنین بر اساس سلیقه خود با کنترل دلخواه روشنایی، دما و دیگر زیرسیستم های هوشمند سازی، محیط دلپذیری را برای خود ایجاد می نمایند.


2️⃣ بهینه سازی: هدف دیگر از بکارگیری سیستم های هوشمند بهینه سازی مصرف انرژی است. با استفاده از این سیستم انرژی همواره به طور معقول و منطقی مورد استفاده قرار میگیرد و به دلیل کنترل همه جانبه، تلفات آن به طور چشمگیری کاسته می شود. بررسی ها نشان می دهد با بکارگیری یک منطق کنترلی صحیح تا میزان 40 درصد از انرژی مصرفی در ساختمان هوشمند کاسته خواهد شد.


3️⃣ کاهش هزینه: با توجه به آنکه مصرف انرژی کاملا در کنترل قرار دارد، بهای پرداختی تا حد قابل قبولی به میزان انرژی مفید مصرفی نزدیک است. به این معنا که کاربر تنها هزینه واقعی انرژی مورد نیاز را می پردازد.


4️⃣ انعطاف پذیری: پیاده سازی یک استاندارد باز در هوشمند سازی ساختمان، باعث انعطاف پذیری سیستم های کنترلی ساختمان می شود. به این معنا که منطق تعریف شده برای کنترل، همواره قابل تغییر است بدون آنکه نیازی به تغییرات فیزیکی و سخت افزاری در ساختمان باشد.


5️⃣ کنترل یکپارچه: سیستم هوشمند امکان کنترل یکپارچه کل ساختمان را میسر می سازد به نحوی که المان های کنترلی در دورترین نقاط ساختمان هم به راحتی مانیتور و کنترل می شوند و نیازی به مراجعه به نقطه کنترلی نیست. در یک ساختمان هوشمند زیرسیستم های کنترلی در چارچوب یک منطق از پیش تعریف شده و مناسب با وضعیت کاربری ساختمان هوشمندانه عمل کرده و همواره درارتباط و تعامل با یکدیگرند فرآیند کنترل درساختمان هوشمند با پیاده سازی استانداردهایی انجام می پذیرد.هوشمند سازی ساختمان


هوشمندسازی ساختمان شامل چه مواردی است ؟


1️⃣ کنترل روشنایی : خاموش و روشن کردن به موقع، تنظیم میزان روشنایی، سنسورهای نوری، برنامه زمانبندی شده


2️⃣ وسایل برقی : پردههای برقی، پمپها، سیستمهای گرمایشی و سرمایشی، پنکهها


3️⃣ دما : خنک کنندهها، گرم کنندهها، تنظیم دما مناسب با هر شرایط جوی


4️⃣کیفیت هوا : تصفیهی دیاکسیدکربن و رطوبت هوا


5️⃣ امنیت : آیفون تصویری، نظارت پیوسته تصویری، سنسورهای دود، ردیابی رادیویی


6️⃣ مصارف : آب، انرژی و برق


7️⃣ سیستمهای تفریحی : سینمای خانگی و موسیقی


8️⃣ وسایل ارتباطی : تلفن، شبکه، Wireless, access point


9️⃣ سیستم تاسیساتی هوشمند موتورخانه


اتوماسیون خانگی


چرا یک ساختمان باید از تکنولوژی هوشمند و اتوماسیون ساختمان برخوردار باشد؟


بعضی از افراد در برخورد اول از این مساله استقبال نمی کنند، که ناشی از عدم شناخت کامل ماهیت این تکنولوژی است. این افراد با خود می اندیشند که هوشمند سازی ساختمان یعنی فقط کنترلی شدن همه تجهیزات واین یعنی تنبلی که برای انسان های راحت طلب و تنبل قابل استفاده است واین تکنولوژی را فقط یک کلاس و جنبه لوکس کردن خانه می دانند وعمدتا هم بیان می کنند که چه به درد می خورد که بتوانم چراغ ها، سیستم سرمایش گرمایش، درب ها و یا حتی شیر های گاز را با ریموت یا تلفن همراه انجام دهم یا به صورت اتومات انجام شود؟؟؟ هروقت لازم باشد از جای خود برخاسته و این کارها را با کمی صرف زمان بیشتر انجام میدهم.
در واقع مساله اصلی اصلی در برابر این باور غلط همین جاست!!!


دانشمندان و محققین این رشته هرگز به این موضوعات (راحت طلبی و لوکس کردن خانه) به عنوان اهداف هوشمندسازی نمی اندیشند و اساسا علل اصلی این تکنولوژی را این مسایل نمی دانند. بلکه آنها به مواردی فراتر جهت رسیدن به اهدافی نظیر: ایمنی، امنیت و بهینه سازی انرژی به عنوان اهداف پایه در نظر دارند و سپس به ارایه خدمات کنترلی شدن و لوکس شدن و ایجاد حس زیبایی.