1 . BMS (Building Management System) سیستم مدیریت ساختمان

كاربر در هر لحظه و مکان قادر خواهد بود از طريق كلیدهاي هوشمند، صفحات نمايش لمسي انواع تبلت و گوشي هاي موبايل)، ريموت كنترل و... تمامي قسمت های سیستم هوشمند راکنترل کند.

2 . Smart Home

مي توان تمامی روشنايي ساختمان را تحت كنترل سیستم هوشمند در آورد. ضمناً در اين راستا میتوان سیستم را طوري پیاده سازي نمود كه با خروج افراد ازمحل ، تمامي روشنايي ها ، وسايل برقي غیر ضروري خاموش گردند و با ورود مجدد آنها سیستم ها به عملکرد معمول خود بازگردند

3 . اتوماسیون خانگی Home Automation

جهت هوشمند سازی کنترل تردد خودروها در پارکینگ دو فناوری در این حوزه مورد استفاده قرار می گیرد:

4 . (Parking Management System) PMS سیستم مدیریت پارکینگ

نشانه های رادیویی در واقع برچسب ها و یا کارت ذهنی الکترونیکی هستند که بر روی خودرو نصب و یا در جلوی شیشه آن قرار داده می شوند.در محل ورود و یا خروج خودو به پارکینگ تجهیزاتی نصب می گردد که قادر هستند اطلاعات را به صورت بی سیم تا فاصله صد متر قراِئت نمایند بدین ترتیب خودرو قبل از رسیدن به گیت ورودی پارکینگ توسط سیستم شناسای و در صورت داشتن حق دسترسی در ساعت مذکور راه بند ورودی پارکینگ باز و خودرو می تواند وارد پارکینگ شود و زمان ورود خودرو نیز در سیستم ثبت گردد.این سیستم معمولا برای پارکینگ های اختصاصی مورد استفاده قرار بگیرد.

در این روش دوربین های پلاک خوان که در مبادی ورودی و خروجی پارکینگ ها نصب می گردند جهت تشخیص پلاک خودرو استفاده می شود هنگام نزدیک شدن خودرو به درب پارکینگ تصویر پلاک خودرو توسط دوربین برداشت شده و حق دسترسی خودرو به پارکینگ مورد ارزیابی قرار می گیرد در صورت مثبت بودن راه بند باز شده و خودرو میتواند به پارکینگ وارد شود

در پارکینگ های عمومی سیستم می تواند بدون نیاز به کاربر پلاک خودرو را ثبت کرده و در هنگام خروج با تشیخص پلاک و مدت زمان حضور در پارکینگ صورتحساب برای وی صادر نماید بنابراین هم در پارکینگ های اختصاصی و هم در پارکینگ های عمومی میتوان از این سیستم بهره برد.نکته قابل توجه این که نسخه پیشرفته این روش به هنگام ورود به پارکینگ توامان با هم چهره راننده خودرو و پلاک خودرو در سیستم ذخیره شده و به راننده دیگری اجازه خروج با خودرو مذکور را نداده و در نتیجه امکان جابه جا کردن و نصب پلاک خودرویی بر روی خودروی دیگر وجود نداشته و شخص دیگری نیز به جز راننده مذکور اجازه خارج کردن آن خودرو را نخواهد داشت.

در ساعات شلوغی و روزهای تعطیل پیدا کردن جای خالی برای خودرو های که وارد پارکینگ می شوند کار مشخواهد شد بوده و سرگردانی خودروها باعث ترافیک و آلودگی بیشتر هوای پارکینگ . برای رفع این مشکل در کلیه جایگاههای پارک خودرو . یک سنسور تشخص خودرو نصب می گردد با نصب یک چراغ نشانگر در بالای هر محل پارک و تغییر رنگ آن رانندگان می توانند با توجه به رنگ چراغ نزدیکترین جای خالی را تشخیص دهند.علاوه بر موارد ذکر شده سیستم کنترل گازهای سمی ناشی از احتراق خودروها با استفاده از فن هایی جهت تخلیه گازهای مذکور هوای موجود در پارکینگ را مطبوع و در مصرف انرژی الکتریکی صرفه جویی خواهد کرد.همچنین سیستم اعلام و اطفای حریق در پارکینگ به صورت خودکار در صورت بروز هر گونه حریق به صورت هوشمند عمل خواهد کرد.

5 . (Hotel Management System) سیستم مدیریت هتل

- امکانات هتل هوشمند

- مهمترین امکانات یک هتل هوشمند

۶ . سیستم هوشمند بر حسب سیم کشی انجام شده

- ساختمان های ساخته شده

به منظور هوشمند سازی ساختمان های ساخته شده دو روش وجود دارد:

روش اول ،تغییر بستر سیم کشی به بستر هوشمند و روش دیگر ،استفاده از سیستم هوشمند بدون سیم .

- ساختمان های در حال ساخت

برای هوشمند سازی ساختمان های در حال ساخت نیز می توان هم از بستر سیمی و از بستر بی سیم استفاده نمود.

مقایسه هوشمندسازی با بستر سیمی و بدون سیم

در بستر سیمی اطمینان و ضریب عملکرد بهتری وجود دارد و امکان عدم کارکرد در صورت صدور فرمان در بستر سیمی بسیار کمتر از بستر بی سیم می باشد.در بستر سیمی نیاز به کابل کشی بوده ولی در بستر بدون سیم به کابل کشی نیازی نیست.

انواع پروتکل سیمی

در هوشمند سازی در بستر سیمی دو پروتکل مهمه knx و mode- bus

با توجه به اغلب برند های اروپایی متعبر که با پروتکل knx استفاده می کنند عمده فعالیت این شرکت مبتنی بر پروتکل knx می باشد.

استاندارد KNX

استاندارد KNX اصولا جهت ارتقاء امر هوشمند سازي در ساختمانها بوجود آمده است . اين استاندارد به طور واضح و عملي راهكارهاي خوبي را براي اجراي مديريت همه جانبه در ساختمان به دست مي دهد . KNX يك استاندارد باز است به اين معنا كه همه مي توانند راه كارهاي جديد خود را به آن بيافزايند . انجمن بي طرف استانداردسازي اروپا KNXA همه راهكارها را بررسي مي نمايد و از آنها جهت توسعه اين استاندارد بهره ميگيرد . اين استاندارد ارتباط بسيار ساده اما علمي و اصولي را بين همه انواع وسايل كنترلي به دست مي دهد و اجراي آن بسيار ساده است .

يكي ديگر از مواردي كه باعث مقبوليت اين استاندارد شده است ، مشتري محور بودن آن است . KNX راه كارهايي را ارائه ميدهد تا به وسيله آن ساكنين بتوانند همواره از وضع ساختمان خود مطلع باشند بدون آنكه هزينه گزافي بپردازند . در همه شاخه هاي اين استاندارد بحث ارائه سرويس بهتر ، پاسخ سريعتر، انعطاف پذيري بيشتر، افزايش كارآمدي و همچنين صرفه جويي در مصرف انرژي لحاظ شده است .
معرفي استاندارد KNX بصورت خلاصه :

از اهداف عالي سيستم هوشمند ساختمان مي توان به موارد ذيل اشاره کرد:

انواع پروتکل های بی سیم

وقتی به دنیای اتوماسیون ساختمان وارد میشویم با پروتکل های bluethooth wifiو RF مواجه می شویم که با توجه به اهمیت پروتکل RF به دسته بندی و توضیح این پروتکل می پردازیم . از مهمترین پروتکل های قابل استفاده در سیستم بی سیم zigbee و z-wave هستند

مقایسه پروتکل zigbee و z-wave در خانه هوشمند

هر دو تکنولوژی داری شبکه(mesh) هستند به این معنی که هر یک از تجهیزات برای انتقال اطلاعات می توانند به صورت یک واسط عمل کنند.

تفاوت zigbee و z-wave

ZIGBEE AND Z-WAVE SPECIFICATIONS AND CAPABILITIES
Technology Frequency Modulation Date rate Range Application
Zigbee 2.4 to 2.483 GHz OQPSK 250 kblts/s 10m Home automation,smart grid,remote control
Z-Wave 908.42 MHz GFSK 9.6/40 kblts/s 30m Home automation , security

zigbee بر خلاف z-wave یک پروتکل باز است و شبکهmesh در z-wave در حال حاضر تنها قادر به پشتیبانی 232 تجهیز است در حالی که این تعداد در zigbee به 65000 دستگاه می رسد.پروتکل zigbee در باندفرکانس 2.4GHz کار می کند در حالی که z-vawe در فرکانس 868MHz استفاده می کند،با وجود فرکانس بالاتر zigbee از سرعت انتقال بالاتری نسبت به

z-wave برخوردار است.برد پروتکل z-wave حدودا 20 متر بیشتر از پروتکل zigbee بوده و برای ساختمان های بزرگتر مناسب تر است.تعداد تجهیزاتی که تا کنون تحت پروتکل zigbee تولید شده اند به حدود 2500 محصول از حدود 400 عضو انجمن zigbee می رسد.این تعداد در z-wave به حدود 2400 دستگاه می رسد البته به این توجه شود که تعداد اعضا انجمن z-wave حدود 700 عضو می باشد که از zigbee بیشتر است.